Moment Dergisisin 96. Sayısında Yer Aldık

MAİB Erasmus+ Kapsamında AB’den İlk Hibe Desteğini Aldı

Makine İhracatçıları Birliği’nin (MAİB) hazırladığı “Modern Approaches For Manufacturing Technologies in Machinery Sector” isimli AB projesi, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından hibe almaya hak kazandı.

ERASMUS+ programı kapsamında, KA2 Yenilik ve İyi Uygulamaların Değişimi için İşbirliği-Stratejik Ortaklıklar Mesleki Eğitim başlıklı, “Modern Approaches For Manufacturing Technologies in Machinery Sector” AB projesi, üç ülkenin ortaklığıyla yürütülüyor. MAİB üyeleri arasından seçilen 10 Türk firmasıyla birlikte, Almanya’dan otomotiv ve makine mühendisliği alanında özel ve kamu sektörleri için Ar-Ge faaliyetleri yürüten Fraunhofer Makine Ekipmanları ve Şekillendirme Teknolojileri Enstitüsü (Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology – Fraunhofer IWU) ve Polonya’dan da Aşağı Silesian Yenilik ve Bilim Parkı A.Ş. (Dolnoslaski Park Innowacjı i Nauki S.A.-DPIN) projenin diğer ortakları arasında yer alıyor.

PROJEDE 10 TÜRK FİRMASI YER ALIYOR

Projenin genel yapısı; projenin ortakları olan ve MAİB üyeleri arasından seçilen 10 Türk firmasının Almanya’da, eğitim ihtiyaç analizi sonucu öne çıkan “Endüstri 4.0 Başta Olmak Üzere Modern Üretim ve Üretimde Tasarım Teknikleri (2016)” ve “Üretimde Kaynak Verimliliği Optimizasyonu (2017)” adlı iki başlıkta kısa dönemli eğitim almaları, akabinde Polonya ile Türkiye’de gerçekleşecek ve Polonya ortağının katılacağı firma ziyaretleriyle bilgi alışverişi kapsamındaki atölye çalışmalarıyla işbirliği zincirinin sağlanması biçiminde tanımlanıyor. Bu kapsamda 4-15 Nisan tarihleri arasında düzenlenen projenin ilk yurt dışı faaliyetinde Almanya Chemnitz’de “Endüstri 4.0 Başta Olmak Üzere Modern Üretim ve Üretimde Tasarım Teknikleri” eğitimi için iki MAİB uzmanı, proje ortağı firmalardan 14 katılımcı ve proje ortağı Fraunhofer IWU’dan uzmanlar bir araya geldi. Ayrıca farklı modern tasarım ve üretim tekniklerini uygulayan firmalar da ziyaret edildi. Düzenlenen program sayesinde firma katılımcıları, Fraunhofer IWU uzmanlarıyla modern teknikler konusunda bilgi alışverişinde bulunarak, tesisleri yerinde inceleme imkanı buldu. Ayrıca eğitimler kapsamında; çok fonksiyonlu hafif tasarımlar ve metal köpük teknolojileri, yüksek derecede elastik sac şekillendirme teknolojileri, yenilikçi yüksek hızda darbeli kesim teknolojileri, sac şekillendirilmesinde yenilikçi temaslı ısıtma yöntemi, elektromanyetik şekillendirme ve akıllı pres sertleştirme gibi çok çeşitli konu başlıklarında sunumlara da yer verildi. Volkswagen, Porsche, Siemens, USK, Niles Simmons, Starrag Heckert, Auma Drives gibi firmaların da ziyaret edildiği eğitim çerçevesinde firma katılımcıları, Chemnitz Teknik Üniversitesi’ndeki dijital planlama ve süreç simulasyonuna da iştirak etti. Fraunhofer IWU’dan alınan eğitim kapsamında, “Metal Köpük” konusu hemen hemen tüm katılımcıların dikkatini çeken yeni bir uygulama oldu. Söz konusu “Metal Köpük” teknolojisi ağır hizmet tipi olan makinelerin hafifletilmesinde ve titreşim makinelerin veriminin artırılmasında kullanılıyor. Proje ortağı firmaların eğitimler çerçevesinde edindikleri kazanımların sonuçlarının ve eğitim sonrasında kendi bünyelerinde hayata geçirecekleri yeni uygulamaların projenin çıktısını oluşturması amaçlanıyor. Bunun yanında Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan web sitesi (www.modernmachines. eu) ve konuyla ilgili olarak eğitimler sonrası hazırlanacak kitapçık da projenin çıktıları arasında bulunuyor.