Proje Hikayesi

OAİB, İŞTİGAL ALANI OLAN SEKTÖRLERDEN BİRİ OLAN
MAKİNE SEKTÖRÜNDE BİR İLK OLARAK YAPTIĞI VE
HİBELENDİRİLMEYE LAYIK BULUNAN AB HİBE PROJESİNE START VERDİ...

Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği (MAİB) adına hazırlanan, ERASMUS+ programı kapsamında, Mesleki Eğitim ve Stratejik Ortaklık konusundaki 3 ülke ortaklı kısa dönemli ortak personel eğitimi ve atölye çalışmaları konusundaki “Modern Approaches For Manufacturing Technologies in Machinery Sector” isimli AB hibe projemiz 176.038 Avro ile hibelendirilmeye hak kazanmıştır.

MAİB üyeleri arasından seçilen 10 Türk firma ile birlikte, Almanya’dan Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology - Fraunhofer IWU ve Polonya’dan da DPIN Dolnoslaski Park Innowacjı-DPIN bu projenin  ortaklarıdır.

Projenin genel yapısı; proje yan ortakları olan ve üyelerimiz arasından seçilen 10 adet Türk firmasının Almanya’da, eğitim ihtiyaç analizi sonucu öne çıkan 2 başlıkta (Endüstri 4.0 Başta Olmak Üzere Modern Üretim ve Üretimde Tasarım Teknikleri (2016) ve Üretimde Kaynak Verimliliği Optimizasyonu (2017) kısa dönemli eğitim almaları; akabinde Polonya ve Türkiye’de gerçekleşecek ve Polonya ortağının iştirak sağlayacağı, firma ziyaretleri ve bilgi alışverişleri kapsamındaki atölye çalışmaları ile işbirliği zincirinin sağlanması üzerinedir.

Projenin ana çıktısı Türkçe ve İngilizce hazırlanacak web siteleri ve konuyla ilgili her eğitim akabinde hazırlanacak kitapçıklardır. Fikri çıktıların makine sektörünün daha geniş bölümüne hitap etmesi için, projemizde olduğu gibi proje ortaklarının, makine sektörünün çok çeşitli iştigal alanlarından olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.
2015 - 2017 yılları arasında gerçekleştirilecek projemizin, projemiz kapsamı içerisinde bulunan tüm ortaklarımız için, özellikle  firma ve  personel bazında kalite ve verimliliğe olumlu yansımasını ve sürecin tüm ortaklarımız için faydalı geçmesini temenni ederiz.

Proje kapsamında yer alan ortaklarımız aşağıdadır.

  • Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology - Fraunhofer IWU - Germany
  • Dolnoslaski Park Innowacji i Nauki (Lower Silesian Technology and Innovation Park) - Poland 

Proje ortaklarımızın her biri kendi alanlarında başarılı ve de gelişime ve yeniliğe açık firmalardır.

DORA MAKİNA İMALAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. / ANKARA
HİDROTUR HİDROLİK SILİNDİR MAK. METALURJİ VE MAD. SAN. TİC. A.Ş. / KONYA
KONSANTAŞ KONYA DÖKÜM MAK. SAN. TİC. A.Ş. / KONYA
ACT OTOMOTİV MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. / BURSA
ARMAŞ SU ARMATÜRLERİ SAN. VE TİC A.Ş. / KONYA
DURMAZLAR MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş. / BURSA
DİRİNLER MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş. / İZMİR
NACE MAKİNE SAN. A.Ş. / ANKARA
LAYNE BOWLER POMPA SANAYİ A.Ş. / ANKARA
ÜNVER AĞAÇ İŞLEME MAKİNALARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. / ANKARA